Företagarförbundet

- för dig som är småföretagare

EU-finansiering

Förutom de möjligheter att söka finansiering som finns i Sverige genom t.ex. ALMI, Vinnova och Innovationsbron finns möjligheter från EU som varken behöver vara svårare eller krångligare.

De vanligaste EU-programmen för finansiering är Eureka, läs mer om Eureka, Eurostars, Seventh framework programme och Entrepreneurship and Innovation Programme (EIP)

Många företag har vittnat om hur de t.ex. på en helg har gjort en ansökan som sedan gav positivt utfall. Längden på ansökan beror snarare på vilken verksamhet respektive företag bedriver än på EU-byråkrati. Det finns också exempel på företag som nekats tillväxtstöd i Sverige men sedan fått det från EU istället.

För företag som vill söka sig längre bort, till t.ex. Japan och Korea, finns EU Gateway Programme. Ett exempel på ett företag som har lyckats komma in på den japanska marknaden tacka vara detta är Jobs Handtryck i Rättvik.


Publicerad:
02 juni 2010
 

Företagarförbundet i media

Läs nyhetsbrevet småföretagaren Följ oss på Facebook Följ oss på Twitter

På gång

Det finns inga kommande kalenderhändelser

Pressmeddelanden

Minimal påverkan för Sveriges största företagsgrupp

Ny lag liten ljusning för företagarna: Men de viktigaste åtgärderna återstår

Småföretagarna jobbar alltmer: Sommarsemester ingen självklarhet

Visa alla

Rapporter

Småföretagarnas tankar om att anställa funktionsnedsatta

Småföretagarnas tankar om företagarrollen

Så tycker småföretagen om budgetförslaget

Visa alla

Medlemsinformation

After Work i Skåne

Skånemingel

Visa alla
Medlemspanelen

Kontakt

Medlemskansli
Box 1132
262 22 Ängelholm
Tel: 020-760 761
info@ff.se
Stockholmskontoret
Vasagatan 46, 2tr.
111 20 Stockholm
Tel: 08-280 620
© 2009 FöretagarFörbundet Producerat av: Atrox Webbyrå