De hundra största företagen i Sverige genomförde totalt 124 affärer under 2010. Det är en ökning med 54 procent från året innan. Det visar revisionsbyrån Ernst & Youngs senaste mätning av förvärvsaktiviteten hos Sveriges största företag, skriver Dagens Industri.
Ökningen var som störst under det sista kvartalet, då antalet affärer fördubblades jämfört med kvartalet innan.
- Vi tror att den här trenden från fjärde kvartalet fortsätter in i 2011 och att vi får se fler affärer. Bolagen har starka balansräkningar och använder dessa till att växa, säger Pär-Ola Hansson, chef för Transaction Advisory Services på Ernst & Young, till DI.
Läs hela artikeln i Dagens Industri här.
Framgångarna i storbolagen påverkar direkt många av FöretagarFörbundets medlemmar då många av landets småföretag är underleverantörer till storföretag. Det blir även en indirekt påverkan på de minsta företagen när storbolagen satsar - fler människor i arbete ger fler människor pengar till att köpa varor och tjänster av de mindre företagen.
24 januari 2011





