Nu satsas det mer på yrkeskunnandet på de yrkesförberedande programmen i Gymnasiet. Det är konsekvensen av det förslag till ny gymnasieskola som Regeringen lämnat till lagrådet.
Från FF:s sida tycker vi att det är bra. Det är inte ok att yrkesprogrammen måste lägga ner massor av tid på att ordna en högskolebehörighet som de flesta inte kommer att använda sig av. Poängen med att gå en yrkesförberedande utbildning är ju i de flesta fall att skaffa sig en yrkesutbildning, inte att förbereda sig inför högskolan.
Särskilt för de många småföretag som är beroende av gediget yrkeskunnande är det bra att just yrkeskunskaperna stärks upp. Problemet med utbildning är ju alltid att tiden inte är oändlig. Ska yrkesprogrammen lära ut fullständig högskolebehörighet måste alltid något annat stryka på foten. Och i ett yrkesprogram blir det lätt just... yrkesämnen.
Här kan du läsa hela förslaget
/Gästbloggat av Arvid