TV-licensen: Nu när riksmedia (Dagens Nyheter i det här fallet) börjar uppmärksamma införandet av licens på företagsdatorer kan det vara värt att puffa för vår rapport från mars i år. Där visar vi dels att svenska folket tydligt säger "nej" till ett licensbeläggande av företagsdatorer och dels att resonemangen bakom licensen inte håller för en närmare granskning.
På frågan "Tycker du att företag ska betala TV-licens för alla datorer med internetuppkoppling eller tycker du inte det? svarar nästan sju av tio nej. Bara en femtedel är positiva.
Därför vill vi att politikerna nu agerar så att småföretagen slipper en smyghöjning av skatten när de behöver den som minst. Visst, inget företag kommer att gå i konkurs på grund av TV-licensen, men några tusenlappar om året märks för många när det är tuffa tider.
Läs gärna vår rapport om TV-licensen för mer information
Det finns inga kommande kalenderhändelser