Företagarförbundet

- för dig som är småföretagare

24 september 2009

Vilken vecka!

Vilken vecka det har varit! Och den är inte riktigt slut ännu.

Sedan 18 september har det duggat tätt bland annat med förslag om hur man ska förbättra för småföretagen. Förändrade trygghetssystem, sänkta egen-avgifter och stora satsningar på infrastrukturen, för att nämna några. På regeringens hemsida kan man läsa om alla förslagen.

Jag har precis kommit tillbaka från ett besök i Skellefteå där jag träffade många småföretagare som drivs av att förverkliga sina drömmar. En del hade haft företag länge, andra stod i begrepp att starta. Det som blir väldigt tydligt när man är ute och träffar alla dessa arbetssamma och hårt arbetande småföretagare är att de i sin vardag har fullt upp med att starta eller driva sina företag, De har väldigt lite tid att ägna sig åt affärsutveckling, marknadsföring eller några fritidsintressen. Än mindre tid för att hänga med i alla politiska beslut som ju ändå påverkar dem i så stor utsträckning.

Det är nog inte förrän man i slutet av månaden ska betala in sin skatt, moms, egen- eller arbetsgivaravgifterna mm som man märker något.

Det finns så många goda idéer och krafter runt om i vårt avlånga land. Och vi behöver fler och växande företag så att människor kan förverkliga sina drömmar, försörja sig samt fortsätta vara med och bygga upp samhället. Därför är de politiska besluten och åtgärderna så viktiga.

Kommentarer

Inga kommentarer finns till denna artikel.

camilla-littorin.jpg

Camillas blogg

SENASTE BLOGGINLÄGGET

Skatteverket skickade i veckan ut statistik som...
Camillas Nyhetsbrev Följ oss på Facebook Följ oss på Twitter

Pressmeddelanden

Småföretagarna jobbar mer än någonsin: Allt fler tar kortare sommarsemester

Fem kronor av fem möjliga till Centerpartiets företagarpaket

Fem kronor av fem möjliga till Folkpartiets förslag om utveckling av lärlingssystemet

Visa alla

Rapporter

Granskning av Oppositionens skuggbudet

685 frågor direkt tfrån Sveriges småföretagare till näringsministern

Vårundersökning 2010

Visa alla

Medlemsinformation

Karensdagarna i sjukförsäkringen

Ansök om investeringsstöd för ny miljöteknik senast 31 aug

Nya lagar från 1 juli

Sänkning av aktiekapitalet

Visa alla
Vad tycker du?
Hur upplever du konjunkturen just nu?

Kontakt

Medlemskansli
Box 1132
262 22 Ängelholm
Tel: 020-760 761
info@ff.se
Stockholmskontoret
Vasagatan 46, 2tr.
111 20 Stockholm
Tel: 08-280 620
camilla.littorin@ff.se
© 2009 FöretagarFörbundet Producerat av: Atrox Webbyrå