Vid nyår skärps beskattningen av vinster vid försäljning av fåmansbolag.
Om lagen inte ändras höjs beskattningen av mindre vinster vid försäljning av fåmansbolag från och med 2010. Då kommer de första 5 milj kronorna av vinsten beskattas som lön. Det innebär som värst 700 000 kronor mer i skatt. Och de som drabbas värst är de med de minsta företagen.
Ändring spelar ingen roll för den som gör vinster på mer än ca 10 milj kronor. Men för den som säljer sitt fåmansbolag och gör en lägre vinst blir det däremot en kännbar höjning. Det är helt fel att skatten höjs mer för dem som har lägre vinster.
Jag hade kontakt för ett tag sedan med en medlem som sedan många år tillbaka driver ett litet företag som importerar och säljer tryckutrustningar.
Han menade att det inte ska vara svårare att sälja ett litet företag - som man ägt i ett antal år, som omsätter cirka fem, sju miljoner kronor och har några få medarbetare - än att sälja en villa. En småföretagare har oftast satsat många timmar och obetald tid för att kunna bygga upp sitt företag samt för att skapa arbetstillfällen. Ett hårt slit och risktagande ligger bakom ett framgångsrikt företag.
Ofta är det ungefär samma pengar. Och denna kategori är ofta inte så intressant för företagsförmedlare och/eller konsulter.
Här finns mycket att bygga på, att underlätta för att företagen kan leva vidare i en yngre krafts händer samt utvecklas. Och det är betydligt enklare att vidareutveckla ett befintligt företag, än att starta ett nytt.
Regeringen måste snarast permanenta klyvningsreglerna. Det enda acceptabla alternativet till detta skulle vara att slopa särbehandlingen av aktiva ägare till fåmansbolag. Då skulle denna grupp få 25 procents skatt på kapitalvinsterna, precis som andra privatpersoner som äger onoterade aktier. För idag är det mer lönsamt att satsa pengar i någon annas företag och själv sitta passivt på läktaren, än att satsa i sitt eget företagande.
Det finns inga kommande kalenderhändelser
Inga kommentarer finns till denna artikel.