Företagarförbundet

- för dig som är småföretagare

01 februari 2010

Hus- och ROT-avdragen

Skatteverket sinkar ROT-utbetalningar

Jag lyssnade igår på partiledardebatt en i Agenda. Idag läste jag, att antalet ansökningar om skattereduktion från företag som utfört Hushålls- och ROT-arbeten har ökat kraftigt och överstiger alla Skatteverkets förväntningar.

Man fick under en period kring jul och nyår in som mest 6 000 ansökningar per dag. På grund av det höga trycket riskerar företag att få vänta på sina utbetalningar i mer än tio dagar. Det är i sig olyckligt men förståeligt på grund av det stora intresset.

Sedan den nya fakturamodellen för husavdrag infördes den 1 juli 2009 har Skatteverket sammanlagt tagit emot 250.000 ansökningar från fler än 50.000 företag. Över 4,8 miljarder kronor i husavdrag har betalats ut, enligt FL-Net.

Intressant! Tänk så många jobb som skapats och som blivit vita! Och tänk så mycket skatt som nu faktiskt betalats in vitt - även om det också "kostat" staten nästan 5 miljarder.
Och tänk så många människor som tidigare jobbade svart, inte fick underlag för pension eller sjukförsäkring eller A-kassa mm ... nu är de plötsligt inne i systemen och bygger upp en grundtrygghet samt bidrar till samhällsutvecklingen.

Oppositionen vill de ta bort Hushållsavdraget dvs. de traditionellt kvinnliga sysslorna, om man kommer till makten. ROT-avdraget ska dock få finnas kvar...... och det berör ju främst traditionellt manliga yrken som målning, snickeri mm. Var finns genusperspektivet?

Vad ska då hända med alla de jobb som skapats? Vad ska hända med alla de människor som nu har ett jobb att gå till?
Det här är en fråga som i allra högsta grad berör många, många småföretag!

Kommentarer

Inga kommentarer finns till denna artikel.

camilla-littorin.jpg

Camillas blogg

SENASTE BLOGGINLÄGGET

Skatteverket skickade i veckan ut statistik som...
Camillas Nyhetsbrev Följ oss på Facebook Följ oss på Twitter

Pressmeddelanden

Småföretagarna jobbar mer än någonsin: Allt fler tar kortare sommarsemester

Fem kronor av fem möjliga till Centerpartiets företagarpaket

Fem kronor av fem möjliga till Folkpartiets förslag om utveckling av lärlingssystemet

Visa alla

Rapporter

Granskning av Oppositionens skuggbudet

685 frågor direkt tfrån Sveriges småföretagare till näringsministern

Vårundersökning 2010

Visa alla

Medlemsinformation

Karensdagarna i sjukförsäkringen

Ansök om investeringsstöd för ny miljöteknik senast 31 aug

Nya lagar från 1 juli

Sänkning av aktiekapitalet

Visa alla
Vad tycker du?
Hur upplever du konjunkturen just nu?

Kontakt

Medlemskansli
Box 1132
262 22 Ängelholm
Tel: 020-760 761
info@ff.se
Stockholmskontoret
Vasagatan 46, 2tr.
111 20 Stockholm
Tel: 08-280 620
camilla.littorin@ff.se
© 2009 FöretagarFörbundet Producerat av: Atrox Webbyrå