10 februari 2011
Tillräckligt många skäl för att halvera restaurangmomsen.
Om ett par veckor är vårt Upprop för sänkt restaurangmoms avslutat. Men tror inte att vårt arbete för sänkt restaurangmoms slutar för det! Nej, vi kommer självfallet att fortsätta driva frågan tillsammans med Mats Ericsson och momsbloggen – vi ger oss inte förrän maten som serveras på restauranger och i cateringverksamhet har 12 procents moms. Och i vår bloggserie för sänkt restaurangmoms har vi gett en mängd skäl för halverad moms. Bland annat:
- Vi har Europas högsta restaurangmoms.
- En sänkning har stor betydelse för ungdomar eftersom många får sitt första jobb i restaurangnäringen. Enligt Sveriges Hotell- och Restaurangföretagare är 45 procent av de anställda i branschen mellan 18-25 år. Med en sänkning skulle de kunna bli många fler.
- Enligt finansdepartementets beräkningar ger en sänkning av momsen 8 000 jobb. Sveriges Hotell & Restaurang företagare har beräknat siffran till 15 000 nya jobb.
- AB handelns Utredningsinstitut skriver i en rapport ” Genom att restauranganställda i högre utsträckning är människor med svagare ställning på arbetsmarknaden, exempelvis ungdomar, lågutbildade och invandrare, kommer en momssänkning på restaurangtjänster att i särskild grad gynna dessa grupper.”
- Svartmarknaden i branschen skulle minska, därmed konkurrens på lika villkor samt tryggare villkor för de anställda.
- Det kommer bli billigare att gå på krogen vilket i förlängningen stärker tillväxten. Gastrogate har gjort beräkningar som visar att lunchen ute skulle kunna vara 8 kronor billigare om momsen sänks från 25 procent till 12 procent.
- En mer rättvis konkurrens – som kund betalar jag 12 procent moms på min pasta carbonara från bensinmacken medan jag betalar 25 moms på carbonaran på caféet bredvid macken!
- Flera andra länder, bl.a Finland och Frankrike, har sänkt restaurangmomsen nyligen med framgång – lägre priser och ökad sysselsättning.
Visste du förresten att av alla partier som bloggar om sänkt restaurangmoms, vinner Centerpartiet ligan. Här kan du läsa alla de politiska bloggarna om sänkt restaurangmoms.
Vill du veta mer och till och med stödja vårt upprop för sänkt restaurangmoms? Klicka här.
Gästbloggat av Maria Linde, Press- och informationssekreterare
Inga kommentarer finns till denna artikel.